analizawymagan

Prototypowanie

Posted by admin

Przez prototyp przeważnie rozumiemy pierwszy działający model który trzeba udoskonalić ale jednak jest on już bardzo mocno zbliżony do efektu końcowego wynalazku który zostanie wykonany.

Z pomocą wikipedii nadchodzi definicja:

Prototyp – pierwotne, najwcześniejsze urządzenie, obwód lub program zaprojektowany i zbudowany w celu zademonstrowania zdolności do budowy urządzenia docelowego. Podczas budowy prototypu inżynierowie wprowadzają pierwszy raz w życie swoje nowe pomysły. Jeżeli uda się zbudować działający prototyp, można przystąpić do budowy finalnego urządzenia.  

Podchodząc do prototypowania w analizie biznesowej to nie mamy na myśli budowania aplikacji i następnie podejmowania decyzji czy to co zbudowaliśmy jest ok dla użytkowników końcowych. To doprowadziłoby tylko do tego że produktywność zespołu developerskiego spadłaby do połowy lub mniej. Prototyp polega na tym aby zaprojektować pierwszy model ostatecznego widoku rozwiązania i ewentualne wykonywane akcje. 
  
Prototypowanie to przedstawienie interesariuszom prototypu w celu identyfikacji wszystkich brakujących lub źle sprecyzowanych wymagań. Prototypy mogą być:
-Rysowane na kartce
-Tworzone w aplikacjach do prototypowania
-Tworzone w aplikacjach do rysowania grafiki

Bardzo ważnym punktem w przypadku prototypowania jest zaznaczenie interesariuszom że widok może wyglądać inaczej niż jest przedstawione na obrazku. Często w przypadku prototypowania interesariusze myślą że to jest już wiążący widok.


Plusy prototypowania:
-wyciągnięcie wymagań z interesariuszy które nie zostały dobrze zaznaczone,
-walidacja już zebranych wymagań,
-pokazanie interesariuszom że to będzie dobrze działać (często jest tak że ludzie nie wierzą w realizacje czegoś przez IT). 
-dobra prezentacja projektu dla programistów co ułatwia zrozumienie wymagań. 

Minusy prototypowania:
-Bardzo ostra krytyka widoku zamiast krytykowania procesu przez interesariuszy w przypadku rysowania na bieżąco, 
-Wydłużenie czasu zbierania wymagań przy  uwagach interesariuszy do wyglądu prototypu.

 

SZKOLENIE "Czy zawód Analityk IT jest dla mnie?"

Zapisz się na listę mailową a prześlę za darmo szkolenie Czy zawód Analityk IT jest dla mnie? Co muszę umieć żeby być Analitykiem IT?