.

Moje top 4 książek dla analityka

Posted by admin

W swojej karierze przewinęło się przez moje ręce bardzo dużo książek związanych z analizą biznesową IT. Niektóre były ciekawe. Niektóre były takie sobie. Z niektórych nie wyciągnąłem prawie niczego a z niektórych udało mi się czerpać pełnymi garściami.

Postarałem się wyciągnąć książki najbardziej istotne, takie które chciałbym przeczytać zaczynając swoją drogę z analizą biznesową(niekoniecznie te książki były na samym początku mojej drogi). Sama droga gdzie się uczyłem była bardziej kręta i niestety trafiałem na samym początku na złe książki. Z wiadomych względów nie będę ich tutaj wstawiać.   Niektóre wykasowałem pomimo tego że na samym początku się zakwalifikowały(Chciałem zrobić top 3 ale nie wyszło :D). Po przydługawym wstępie przejdźmy do podpunktów gdzie jasno napisałem dlaczego te książki są najważniejsze. 

Top 4
Szymon Drejewicz – Zrozumieć BPMN

Prosta i dość krótka (136 stron) książeczka która w bardzo przystępny sposób wdraża nas w tajniki modelowania procesów w bpmn. Tworzenie modeli w bpmn czy UML(książka dot. UML niestety zajęła 5 miejsce) jest moim zdaniem must have każdej osoby która tworzy jakiekolwiek wymagania biznesowe(nawet nie musisz być do tego analitykiem). Przeczytanie i przerobienie takiej krótkiej książki sprawia że nasze kompetencje szybują w górę. 

Top 3

Michał Bartyzel – Oprogramowanie szyte na miarę. 

Książka która w była jedną z pierwszych w moim przypadku. Przedstawione są w niej strategie rozmowy z klientem w taki sposób aby się dowiedzieć ”Czego klient chce”. Pomaga ona też w odpowiednim zadawaniu pytań. Książka w której nie znajdziesz żadnych wzorców analitycznych ani języków modelowania ale książka bardzo mocno przydatna żeby dostarczyć klientowi tego czego chce. A to jest chyba najważniejsze w pracy analityka.

Top 2

A Guide to the Business Analysis Body of Knowledge inaczej BABOK Guide

Biblia. Książka która jest nazywana przez wielu ludzi jako must read dla każdego analityka. Niestety z tego co wiem to nie ma jej w języku polskim więc trzeba nauczyć się angielskiego aby ją przyswoić ale warto(ogólnie warto znać język angielski niezależnie od dziedziny większość dobrych praktyk jest po angielsku). 

A czym jest ta książka? Jest to zbiór dobrych praktyk dot analizy biznesowej. Książka jest stale aktualizowana i recenzowana przez wielu analityków. Standard można powiedzieć międzynarodowy. Jest ona też podstawą teoretyczną do certyfikatów dla analityków. 

Top 1

Chris Rupp, Klaus Pohl Requirements Engineering Fundamentals: A Study Guide for the Certified Professional for Requirements Engineering Exam – Foundation Level


Książka która powstała jako podręcznik przygotowujący do egzaminu IREB. Długo się zastanawiałem nad tym czy Top 1 powinno być to czy BABOK. Postawiłem na tą książkę ponieważ jest ona mniejsza, zwięzła, uporządkowana w odpowiedni sposób a co najważniejsze najbardziej odpowiada autorowi tego wpisu(czyli mnie).

Książkę warto przerobić całą i przy okazji nauczyć się do egzaminu IREB i mieć przy okazji certyfikat. Gorąco polecam.

SZKOLENIE "Czy zawód Analityk IT jest dla mnie?"

Zapisz się na listę mailową a prześlę za darmo szkolenie Czy zawód Analityk IT jest dla mnie? Co muszę umieć żeby być Analitykiem IT?