analizawymagan

Podejmowanie dobrych decyzji

Posted by admin

W dzisiejszym poscie chciałbym pogadać o podejmowaniu decyzji.

Często w naszej pracy analityka natrafiamy na sytuacje gdzie musimy podejmować różne decyzje i decydować się na rozwiązania które się od siebie różnią. Czasami te decyzje nie są aż tak mocno jasne do podjęcia gdzie wszystkie metryki wskazują na to że decyzja powinna być A a nie B.

Tak samo w życiu znajdujemy się a rozstaju i musimy podejmować decyzję. Oczywiście nie mam tutaj na myśli decyzji typu co dzisiaj będę jeść na obiad ale mamy decyzje typu jakie wybrać studia czy zmieniać pracę itp.

Ostatnio w pracy zacząłem się zastanawiać czy istnieją jakieś techniki które pomagają rozwiazywać taki problem w dość łatwy i przyjemny sposób? Odpowiedź była szybka i bardzo skuteczna bo otrzymałem jasną i klarowną odpowiedź że takie techniki są.

Wąskie kadrowanie

Wszystko sprowadza sie do wąskiego kadrowania które jest bardzo często spotykaną przypadłością u człowieka w przypadku podejmowania decyzji.

Polega to na tym że w momencie gdy mamy do podjęcia decyzję to zamykamy siebie na dwie opcje wyboru zamiast rozejrzeć się za opcjami alternatywnymi. Najlepszym przypadkiem takiego wąskiego kadrowania jest odejscie z pracy.

„Odchodzić czy nie?”
Bardzo często zadajemy sobie takie pytanie jeśli chodzi o odejście z pracy a w pracy mamy kilka innych możliwości. W przypadku korporacji: 
– zmiana projektu,
– podwyżka,
– awans, 
– negocjacja zmiany obowiązów, 
– zminiejszenie etatu, 
– inne które nie przychodzą mi teraz do głowy. 

Na takim prostym przykładzie widać że jest wiele różnych opcji w sytuacji gdy mamy pozornie dwie odpowiedzi. 
Znasz serial Suits? Jest tam taka scena z początku serialu gdzie główni bohaterowie mają rozmowę w stylu.

-Masz przyłożony pistolet do głowy co robisz?
-Nie wiem, to co chcą etc.
– Masz jeszcze 100 różnych opcji. „
Oczywiście mogłem coś pomylić ale sens jest zachowany 🙂

Oczywiście że nazmyślałem, aż odnalazłem filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=wQsiQL8_JU0

Ja zaprojektowałem sobie technikę gdzie mam podać na co najmniej 5 rozwiązań. Przeważnie podanie 3 otwiera oczy na nowe sposoby. 

SZKOLENIE "Czy zawód Analityk IT jest dla mnie?"

Zapisz się na listę mailową a prześlę za darmo szkolenie Czy zawód Analityk IT jest dla mnie? Co muszę umieć żeby być Analitykiem IT?