pracaanalityka

Studia analityk IT (spis 14 kierunków)

studia analityk it
Posted by admin

Cześć,

Studia i Analityk IT? Poszukujecie studiów. Dyplom ładnie wygląda. U mnie dyplom dał 26dniowy urlop bez 10lat pracy.

Jednak często przechodzi przez głowę „A może by poszedł na studia…”. Za myślą idą czyny w postaci przeglądu ofert studiów dla analityków w IT w Polsce. Stwierdziłem że zrobię research i wrzucę na bloga aby oszczędzić czasu czytelnikom gdy taka sama myśl się pojawia w ich głowie.

Dodatkowo napiszę ze swojej perspektywy jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o studia i Analityka IT. Warto? Nie warto? Zapraszam 🙂

Na początek tabelka studiów dla analityka w IT

LPNazwa uczelniNazwa kierunku (studia analityk IT)Typ studiówCena
1. Uniwersytet Wirtualnej Edukacji (UWE) -> Akademia online Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University z siedzibą w Nowym Sączu.Analityk biznesowy (Zarządzanie)licencjat4850zł za rok
2.Uniwersytet Ekonomiczny we WrocławiuInformatyka w biznesielicencjat6 semestrów nie mogę dogrzebać się ceny…
3.Uniwersytet szczecińskiInformatyka i ekonometria (specjalność Analityk biznesowy IT)licencjat2048zł za semestr
4.WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i ZarządzaniaAnaliza i modelowanie systemów biznesowychinżynier21000(3tys za semestr)
5.WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i ZarządzaniaInformatyczne techniki zarządzania(specjalność Inżynieria procesów biznesowych)magister8700(2900 za semestr)
6.Szkoła Główna HandlowaAnalityk biznesowy – profesjonalista na styku IT i biznesupodyplomowe7500zł
7.Politechnika WarszawskaInżynieria procesów biznesowych. Business Intelligencepodyplomowe7950
8.Akademia Leona KoźmińskiegoZarządzanie wymaganiami i analiza biznesowa w projektachpodyplomowe7900
9.WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i ZarządzaniaCertyfikowany analityk systemów ITpodyplomowe5050
10.Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, WarszawieAnalityk biznesowypodyplomowe4650
11.Politechnika GdańskaAnaliza procesów biznesowych w projektach ITpodyplomowe4100
12.Wyższa szkoła informatyki i zarządzania w RzeszowieAnalityk biznesowy systemów informatycznychpodyplomowe4200
13.Uniwersytet JagiellońskiAnaliza biznesowapodyplomowe6000
14.WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i ZarządzaniaAnaliza biznesowa i metodyki zwinne zarządzania projektamipodyplomowe6000

Na 1000% omyliłem trochę kierunków na różnych uczelniach. I jeśli tak jest to pisz do mnie kontakt@analizowac.pl

Uzupełnię tabelę.

Studia pośrednie

Większość z tych studiów to studia podyplomowe. A co jeśli bym chciał zrobić stopień naukowy? No tutaj zaczynają się schody. Co prawda znalazłem parę pośrednich studiów ze specjalizacją analityka (które są w tabeli) lecz nie ma ich za dużo. Dlatego pojawia się pytanie jakie studia w innym przypadku(bo chcę urlop 26dniowy!)?

Informatyka

Tutaj jest masa kierunków pośrednich które najlepiej pasują do analityka (informatyka w biznesie, informatyka i ekonometria) ale i sama informatyka. Dlaczego najlepiej informatyka dla analityka? Dlatego że utarło się(i po części słusznie) że osoba która miała do czynienia z całą otoczką związaną z IT najlepiej będzie potrafiła się dogadać z programistami.

Taka osoba miała styczność z kodem(bo sama programowała), zna podstawowe koncepcje tworzenia oprogramowania i rozmawiając z interesariuszami będzie potrafiła potem to przełożyć na język programistów. Brakuje tutaj koncepcji związanych z zarządzaniem, z działaniem biznesu, działaniem korporacji. A tego nauczymy się na zarządzaniu(o czym poniżej)

Zarządzanie

Kierunek który uczy tego jak działają firmy, jak układają się procesy, uczą myślenia o systemach, uczą o zarządzaniu w różnym podejściu. Na tym kierunku pojawiają się też specjalności związane z analizą biznesową więc warto jest się rozejrzeć po przedmiotach danej uczelni czy przypadkiem nie mają fajnego kierunku który niekoniecznie nazywa się analiza biznesowa ale przedmioty ma do tego idealne.

A czy potrzebuje studiów aby zostać analitykiem?

Jednym słowem. Nie. Studia i Analityk IT nie są ze sobą ściśle skorelowane.

Jednak jeśli postawisz siebie obok ludzi którzy te studia mają to okaże się że musisz sporo wiedzy nadrobić. Musisz zdobyć wszystkie umiejętności na własną rękę. Czy warto próbować dojść do tego na własną rękę? Myślę że mogę się wypowiedzieć bo jak to się mówi z angielskiego:

Been there, done that.

Uważam że dojście samemu do odpowiedniego poziomu jest czasochłonne. Ale czy studia są tutaj najlepszą drogą? Nie są. Jest masa szkoleń(często z certyfikatami) które są do tego lepiej dostosowane. Ewentualnie można pójść już na specjalistyczne studia podyplomowe.

Czy warto iść na samo zarządzanie albo na samą informatykę aby zostać analitykiem? Jeśli nie masz na co marnować swojego czasu i pieniędzy a przy okazji chcesz się nauczyć czegoś innego to warto. Jeśli masz motywację aby zostać analitykiem i reszta cię nie interesuje to nie warto.

Wykonanie szkolenia oszczędza sporo czasu ale jest często zbyt drogie bo nie każdego stać żeby wyłożyć ~2000zł na szkolenie(ewentualnie zapraszam tutaj). Z mojej perspektywy gdybym miał do wyboru poświęcenie 1000godzin na naukę samemu a 100godzin na szkoleniu to zdecydowanie idę na szkolenie. A jak ty zrobisz? Wybór należy do Ciebie 🙂

SZKOLENIE "Czy zawód Analityk IT jest dla mnie?"

Zapisz się na listę mailową a prześlę za darmo szkolenie Czy zawód Analityk IT jest dla mnie? Co muszę umieć żeby być Analitykiem IT?