wspolpracazinnymi, zbieraniewymagan

Czy agile zabija analizę?

Posted by admin

Coraz częściej spotykam się z takim zdaniem wśród kolegów że praca Analityka biznesowego zaczyna się kończyć z racji coraz większej mody na pracę w metodykach zwinnych i królem tego wszystkiego ma być Scrum który wg. wszystkich ludzi teoretyzujących nie przewiduje osoby która ma być analitykiem biznesowym.

Wszystko fajnie. I w sumie powiedziałbym nawet że dobrze. Tylko zawsze zastanawiam się po co powstało takie stanowisko jak analityk biznesowy w IT. Taka osoba powstała dlatego że pojawiały się zawsze tarcia na linii Programista – Biznes.

Ludzie nie potrafili się dogadywać z programistą ponieważ programista myśli z perspektywy kodu a potencjalny użytkownik myśli z perspektywy tego co z tego rozwiązania będzie miał i ewentualnie użytkownik zaczyna sobie wizualizować jak ma wyglądać takie rozwiązanie. Programista i klient razem odchodzą po rozmowie szczęśliwi z tego co się udało razem ustalić z tym że i jedna i druga osoba wyobraża sobie to rozwiązanie całkowicie inaczej.

Po pokazaniu rozwiązania klientowi pojawiał się problem bo klient całkowicie inaczej wyobrażał sobie to co chciał niż to co programista zaproponował. Pojawiały wtedy się tarcia i problemy.

Próbowano wtedy zaradzić temu przedstawiając klientowi dokumentację i próbowano wtedy z nim się dogadać traktując dokumentację na zasadzie umowy. Tutaj to spełnia swoją rolę w przypadku gdy klient to jedna osoba i najlepiej jeszcze nie organizacja gdzie ludzie wykonują szereg czynności i patrzenie na dokumentację jest dla niego raczej słabym zajęciem.

Międzyczasie rynek poszedł do przodu tak samo do góry poszły pensję programistów i ich mniemanie o sobie. Programista teraz często staje się osobą która dyktuje warunki firmom a niekiedy zdarza się że firmy stają się zakładnikami programistów.

Dlatego też pojawiła się potrzeba na osobę która wymagania biznesowe zbierze. Opisze w przystępnej formie dla programisty i dla klienta. Upewni się że to co zostanie przekazane programistom ma odzwierciedlenie w rzeczywistości i na pewno spełnia cel biznesowy który pojawił się na samym początku(bo jak wszyscy wiemy najlepszy kod to ten nienapisany 😉 )

Jak się ma do tego cała zwinność?

No nijak. W metodykach zwinnych tak samo musi się znaleźć osoba która będzie rozmawiać z interesariuszami i będzie specyfikować rozwiązania. Na przykładzie Scruma w rolę analityka biznesowego wcielić się może Product Owner. Może to być osoba wspierająca product ownera. Może to być też członek zespołu developerskiego który ma za zadanie doprecyzować PBI itd. itd.

Podsumowując to jednym prostym zdaniem

Wymagania ktoś musi zbierać i specyfikować. Inaczej będzie to wyglądać w ten sposób że klient może być niezadowolony(nie musi ale może). Chyba nie chcemy osiągnąć takiego wyniku 😉

SZKOLENIE "Czy zawód Analityk IT jest dla mnie?"

Zapisz się na listę mailową a prześlę za darmo szkolenie Czy zawód Analityk IT jest dla mnie? Co muszę umieć żeby być Analitykiem IT?