analizawymagan

Słowniki w wymaganiach biznesowych

Posted by admin

Pisząc dokument z wymaganiami biznesowymi często zdarza się tak że używamy słów o różnych znaczeniach w zależności od sytuacji lub biznesu. Często prowadzi to do tego że my jako osoba która tworzy dokument naturalnie zna te wszystkie pojęcia i wydaje nam się że wymagania są napisane bardzo dokładnie i jednoznacznie.

W późniejszych etapach wymagania trafiają do zespołu developerskiego. Zespół developerski już nie ma takiego czucia biznesowego które ty nabyłeś na podstawie relacji z interesariuszami. Prowadzi to do tego że nie są oni w stanie zrozumieć napisanych przez Ciebie wymagań. W takich sytuacjach na ratunek przychodzą słowniki.

Słownik to sekcja która znajduje się na początku dokumentu w której przetłumaczone są wszystkie używane pojęcia w tym dokumencie.

Podejście do słownika dla zespołu developerskiego to tylko jedna strona medalu. Druga strona medalu to tworzenie słownika przy relacji z interesariuszami. Słownik powinien być stworzony w czasie gdy jesteśmy w trakcie zdobywania wymagań. Często okazuje się tak że poszczególni interesariusze inaczej rozumieją dane terminy i lepiej jest na samym początku wyjaśnić sobie z nimi wszystkie pojęcia niż doprowadzać do niepotrzebnych konfliktów.

Słownik powinien być dostępny dla wszystkich interesariuszy w jednym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem jest wysłanie go do wszystkich interesariuszy w wiadomości mailowej w postaci dokumentu lub strony internetowej.  Ułatwia to korzystanie ze słownika i w ogólnym rozrachunku prościej jest przekazywać sobie wiedzę.

Podczas tworzenia słownika pamiętać trzeba o tym że:
-Pojęcia muszą być jednoznacznie oznaczone( jeśli mamy skróty typu ANC to musimy dopisać czy wymawia się to po polsku czy po angielsku)
-Edytowanie słownika jest dostępne tylko dla wybranych osób(osobiście to zawsze staram zajmować się tym samemu)
-tłumaczenie pojęć powinno być zwięzłe i krótkie. Nie wolno się rozpisywać bo takie pojęcie będzie trudne do zapamiętywania.

SZKOLENIE "Czy zawód Analityk IT jest dla mnie?"

Zapisz się na listę mailową a prześlę za darmo szkolenie Czy zawód Analityk IT jest dla mnie? Co muszę umieć żeby być Analitykiem IT?