.

Rozbijanie wymagań biznesowych na czynniki przy pomocy mapy myśli

Rozbijanie wymagań biznesowych
Posted by admin

Myślałem że rozbijanie wymagań biznesowych przy pomocy map myśli jest na tyle oklepanym tematem że każdy analityk już go zna. Przeliczyłem się. Dlatego powstał ten post aby propagować świadomość istnienia tego super narzędzia.

Narzędzie stare. Narzędzie z którym rozbijanie wymagań biznesowych pierwotnie nie miało nic wspólnego. Pierwszy raz natknąłem się na nie w książce Tonego Buzana z 1976roku jeszcze w 2010 roku zanim podejmowałem się pracy jako analityk. Pierwotnie szukałem narzędzi które miało mi służyć lepszemu zapamiętywaniu. Same mapy myśli nie przypadły mi do gustu w kontekście nauki(może to i lepiej) ale w pracy analityka korzystam z nich dosyć często. Nie zdziwiłem się jak natrafiłem na nie w podręczniku BABOK.

Więc co to te mapy myśli? Jest to specjalny sposób notowania który umieszcza nasze myśli na specjalnym diagramie. Mapy myśli pozwalają na notowanie w sposób bardziej obrazowy i dzięki temu łatwiejszy do zapamiętywania i organizowania rzeczy w głowie.

Mapy myśli wykorzystują fakt że wykorzystują dwie półkule mózgu. Jedna półkula odpowiada za logikę, słowa, arytmetykę, liniowość, sekwencje, analizę, listy a druga za wielowymiarowość, wyobraźnię, emocje, kolor, rytm, kształty, geometrię i syntezę. Mapy myśli łączą wyobraźnie ze strukturą i obrazy z logiką.

Mapa myśli składa się z głównego tematu naszej notatki umieszczonego na środku oraz kolejnych mniejszych tematów które są w relacji od naszego głównego tematu. Następnie dopisujemy kolejne jeszcze mniejsze tematy i powstaje taka sieć powiązań.

Poniżej na szybko zrobiony diagram w EnterpriseArchitect. Nie potrzebujesz dodatkowych narzędzi do robienia fajnych map myśli ponieważ EA ma to zrobione w całkiem zjadliwej formie. Jak jednak uważasz że EA nie jest fajne lub w twojej organizacji nie korzystacie z EA to poniżej lista linków:

rozbijanie wymagań biznesowych

Mapy myśli możesz robić samemu ale też w grupie na warsztatach z innymi. Oczywiście ja jestem zwolennikiem wykorzystywania narzędzi bo nie umiem ładnie rysować ale jak masz trochę w sobie z artysty to możesz robić mapy myśli ręcznie. Potrzebujesz do tego dużych kartek papieru i narzędzi artystów/rysowników 🙂

Dobra, to do czego te diagramy można wykorzystywać:

  • Tak jak w temacie wpisu można układać rzeczy w głowie
  • Jako własna burza mózgów pomysłów w danym temacie(nie mylić z pracą w grupie)
  • Można przeszukać głowę w celu wyłapania wszystkich powiązań w danym temacie
  • Można wykorzystać mapę myśli przy dekompozycji funkcjonalnej(czyli rozbijanie wymagań biznesowych)

Jaki jest minus stosowania takich map myśli? Dużym minusem jest tworzenie mapy myśli na warsztatach i potem rozsyłanie jej do innych ludzi. Ludzie którzy nie brali udziału w warsztatach mogą mieć problem ze zrozumieniem mapy myśli.

SZKOLENIE "Czy zawód Analityk IT jest dla mnie?"

Zapisz się na listę mailową a prześlę za darmo szkolenie Czy zawód Analityk IT jest dla mnie? Co muszę umieć żeby być Analitykiem IT?