analizawymagan

Priorytetyzacja wymagań

Posted by admin

W każdym projekcie mamy określoną listę wymagań biznesowych które zostały pozyskane od wszystkich interesariuszy. Takie wymaganie zostały naniesione na określoną liczbę zadań do wykonania dla zespołu developerskiego.

W sytuacji gdy liczba zadań przekracza moce przerobowe danego zespołu w określonym czasie jesteśmy zmuszeni do wybrania zadań które mają zostać wykonane najpierw. Aby określić które wymaganie jest z wyższym priorytetem potrzebujemy zdefiniować podejście które będzie najlepsze w danym przypadku.

Rodzajów podejść do priorytetyzacji wymagań jest kilka:

-Negocjacja wszystkich interesariuszy
Każda ze stron korzystająca z danego rozwiązania określa jak bardzo priorytetowe jest to zadanie dla nich w określonej skali (np. od 0-5) po wyciągnięciu średniej każdej ze stron jesteśmy w stanie określić co jest najważniejsze

-Podejście do wymagania pod kątem ważności
Każde z zadań można określać na podstawie ważności w procesie. Zadania które sprawią że bez nich proces nie będzie w stanie funkcjonować mają priorytet najwyższy. Zadania które są ułatwieniem procesu maja priorytet normalny. A zadania które mają tylko poprawić widok aplikacji lub zmienić nazwę danego pola mają priorytet niski.

-Podejście do wymagania pod kątem kosztowym
Każde zadanie aby było zrobione wymaga danej ilości czasu. Zawsze się mówi że czas to pieniądz. Tak samo czas programistów kosztuje. Jeśli czas danego programisty kosztuje jakąś tam kwotę to często jest tak że priorytet kiedy dana rzecz ma wejść jest zależna od tego ile ona będzie kosztować.

Podejścia można ze sobą mieszać i najczęściej wygląda to tak że są one ze sobą mieszane. Jak nadamy odpowiedni priorytet wszystkim zadaniom to otrzymujemy listę zadań z nadanym priorytetem. Taka lista jest nazywana backlogiem produktu. O backlogu pisałem TUTAJ

SZKOLENIE "Czy zawód Analityk IT jest dla mnie?"

Zapisz się na listę mailową a prześlę za darmo szkolenie Czy zawód Analityk IT jest dla mnie? Co muszę umieć żeby być Analitykiem IT?