analizawymagan

Paraliż analityczny

Posted by admin

Paraliż analityczny to stan w którym za dużo myślimy nad opcjami które są dostępne zamiast zajmować się pracą. Prowadzi to do tego że tracimy bardzo mocno na produktywności i czasie który jest poświęcony na analizę biznesową wymagań przedstawionych do projektu.

Czym się objawia paraliż analityczny? 

– Za mocno sobie komplikujemy decyzję które powinny być bardzo prostę do podjęcia(Na logikę powinniśmy to zrobić na XYZ a robimy to na XABCYABCZ),
 – Cały czas zastanawiamy się czy zebraliśmy wszystkie potrzebne wymagania biznesowe, 
– Czujemy olbrzymi strach przed tym że popełnimy błędną decyzję dot. wymagań,
– Jesteśmy przytłoczeni ilością wyboru opcji rozwiązania.

Jak wyjść z paraliżu analitycznego? 

1. Odwołanie do celu projektu

Pierwsza i najważniejsza rzecz która zawsze jest przeze mnie wykorzystywana przy analizie to zidentyfikowanie w jednym zdaniu co chcemy zrobić. Ta technika najszybciej sprawdza co jest celem danego zagadnienia czyli to co chcemy głównie zrobić(przykładowo dodać zadanie doradcy). Jak odwołamy się do celu projektu to o wiele łatwiej jest nam zobaczyć czy już posiadamy wszystkie potrzebne informacje czy nie.  

2. Określenie ramy czasowej

Każdy z nas zna prawo Parkinsona które mówi jasno: „Jeśli coś ma być wykonane na poniedziałek to niezależnie od skomplikowania czynności zostanie to wykonane na poniedziałek.” Bardzo dobrym sposobem jest więc wykorzystać to prawo na swoją korzyść i założyć sobie odpowiednie ramy czasowe na wykonanie analizy. Prowadzi to do tego że podświadomie ograniczamy się do wykonania prac koniecznych do osiągnięcia celu i paraliż nam nie zagraża.

3. Done is better than perfect

Jak zbieramy wymagania biznesowe do tego żeby system wykonywał określone czynności to jedną z kluczowych informacji które określają atrakcyjność wdrożenia rozwiązania i sukces projektu to czas który upłynął od momentu zgłoszenia wymagania do wdrożenia produkcyjnego. Jest to spowodowane tym że w czasie gdy interesariusze oczekują na rozwiązanie mogą wypracować sobie nowe sposoby na obejście problemu czy rozszerzenia wąskiego gardła. Dlatego bardzo ważne jest to żeby development rozpocząć jak najszybciej aby nie okazało się że po czasie wdrożone rozwiązanie już nie jest tak mocno potrzebne jak było. Dlatego gdy tworzymy wymagania dla programistów starajmy się unikać perfekcjonizmu bo jest on czasochłonny. To samo dotyczy paraliżu. Jak łapiesz się na tym że tworzysz coś wyszukanego to przestań i przejdź do dalszych etapów.

4. Zapytaj osoby bardziej doświadczonej

W przypadku gdy nie wiesz czy już jest wszystko ok to warto jest czasem zapytać osoby bardziej doświadczonej co ona by zrobiła w zaistniałej sytuacji. Dzięki temu zyskujemy spojrzenie z boku osoby która jest ekspertem w danej dziedzinie oraz pozbywamy się niepotrzebnych luk czasowych które poświęcamy na niepotrzebne zastanawianie się.

No i tyle. Te 4 punkty stosowane od pierwszego na początku do ostatniego na końcu zawsze pozwalają mi na uniknięcie niepotrzebnych strat czasu. W większości przypadków wygrywa punkt 1 ale czasem w przypadkach skrajnych bez wsparcia kogoś z boku się nie obejdzie.

SZKOLENIE "Czy zawód Analityk IT jest dla mnie?"

Zapisz się na listę mailową a prześlę za darmo szkolenie Czy zawód Analityk IT jest dla mnie? Co muszę umieć żeby być Analitykiem IT?