analizawymagan

Nieoczywiste umiejętności mocno przydatne w pracy

Posted by admin

Dzisiaj o czymś co było dla mnie dość nieoczywiste i zanim zacząłem pracować to uważałem że okaże się to aż tak bardzo korzystne znać tą umiejętność.

1. Skróty klawiszowe

Poznanie podstawowych skrótów klawiszowych typu:

ctrl+L -> adres przeglądarki
ctrl+T -> otwieranie nowej karty
ctrl+W zamknięcie karty
alt+tab
Wszystkie skróty excelowe ze strzałkami i crl+c i ctrl+v 😉 
ctrl+alt+m -> komentarz w word

i inne które nie przychodzą mi do głowy które sprawiają że nie muszę klikać myszką aby przejść na inne okno lub cokolwiek innego.

 Okazuje się że wykorzystywanie tych skrótów niby oszczędza nam ułamki sekund i sprawia że wykonywanie różnych zadań zamiast np. 45min trwa 35min i na koniec dnia mamy dodatkową godzinę żeby wykonać więcej pracy.

2. Protokół HTTP

Jest to bardzo mocno istotna kwestia dla zapoznania się dla każdego analityka. Większość aplikacji jakie poznałem w swojej pracy to aplikacje webowe w przeglądarkach internetowych.

Aby wiedzieć „co się dzieje” najlprościej jest zrozumieć że aplikacje działają na zasadzie request – response. Wiedzmy co to 404 i inne błędy. Co to post, get, sesja itd.

Poznanie podstaw poszerza nasze kompetencje baaardzo mocno. 

3. SQL

Ostatnia rzecz to język zapytań do bazy danych. Dla mnie to jest podstawa podstaw. Musimy wiedzieć co się gdzie znajduje na bazie danych. Często pozwala to na całkowite poznanie logiki która się kryje w aplikacji.

Poznanie języka SQL pod kątem zapytań do bazy danych bardzo mocno pomaga. Uważam że założenie że każdy pracownik powinien znać SQL jest prawidłowym stwierdzeniem.

I to by było na tyle. Polecam poznanie tych umiejętności jeśli ich nie znasz. Są one kluczowe. Zapraszam do innych wpisów 🙂

SZKOLENIE "Czy zawód Analityk IT jest dla mnie?"

Zapisz się na listę mailową a prześlę za darmo szkolenie Czy zawód Analityk IT jest dla mnie? Co muszę umieć żeby być Analitykiem IT?