zbieraniewymagan

Analiza poprzez obserwację

Posted by admin

W tym poście poruszam technikę którą przez siebie postrzegałem że jest to technika którą sam wymyśliłem i z powodzeniem ją stosowałem w codziennej pracy. Później okazało się że jednak nie jestem twórcą tej techniki oraz że jest ona bardzo dobrze opisana w wielu źródłach. Chodzi tu oczywiście o technikę obserwacji.

Technika obserwacji polega na tym aby nomen omen obserwować pracę użytkownika aplikacji która ma powstać lub aplikacji która powstała. Celem stosowania tej techniki jest zrozumienie jak wygląda proces i w jaki sposób możemy go zoptymalizować.

Proces obserwacji pracy użytkownika może odbywać się dwutorowo.

1. Obserwacja aktywna
Obserwacja aktywna polega na zadawaniu pytań trakcie trwania pracy użytkownika od razu jak pytanie pojawia się w głowie analityka. 

W moim przypadku używam obserwacji aktywnej w sytuacji gdy nie rozumiem procesu i na nowo poznaję przedstawiony biznes. W takiej sytuacji każde pytanie które pojawia się w czasie pracy osoby które obserwuje jest przeze mnie zadawane.

2. Obserwacja pasywna
Obserwacja pasywna polega na tym że nie przeszkadzamy nikomu w pracy przez cały proces. Ewentualne pytania możemy zadać dopiero gdy proces się zakończy. W zaistniałej sytuacji wszystkie decyzje i inne zachowania w przypadku niestandardowych przypadków uciekają naszej obserwacji. W przypadku obserwacji aktywnej mamy możliwość o to zapytać.

 Obserwację pasywną używam w przypadku gdy bardzo dobrze znam cały proces a chcę wyłapać momenty w których użytkownik zachowuje się niestandardowo lub wykonuje różne wyjątki.
 Przykładowo użytkownik nie przekazuje sprawy do osoby którą wskazuje aplikacja ponieważ jest to sprawa z dziedziny X która nie jest oprogramowana. 

W trakcie obserwacji bardzo ważną rzeczą jest fakt żeby osoba obserwowana była w 100% świadoma:
-po co jest przeprowadzana obserwacja,
-że dana osoba nie podlega ocenie
-że chcemy jej pomóc
-że może nas poinformować o wszystkich denerwujących ją częściach pracy.
Dodatkowo podczas obserwowania:
-obserwuj pracę z dużym zainteresowaniem,
-notuj wszystkie kroki użytkownika,
-zapisuj pytania i odpowiedzi(albo po sesji albo w trakcie w zależności od typu obserwacji)

Po wykonanej obserwacji potwierdź cały proces z osobą obserwowaną na podstawie swoich notatek. Często okazuje się że osoba obserwowana wykonała dany podproces(np. wybór pomiędzy dwoma ścieżkami działania) a my tego nie zauważyliśmy. Dzięki temu możemy zadać inne pytania i uzupełnić swoją wiedzę i notatki z obserwacji.

Obserwacja ma swoje plusy i minusy do plusów zaliczamy:
-możliwość poznania całego procesu,
-możliwość poznania wszystkich praktyk wykonywanych podczas pracy,
-możemy ocenić efektywność danego procesu i ew. go zoptymalizować.
Do minusów zaliczyłbym stres osoby obserwowanej co prowadzi do:
-wykonywania pracy zgodnie z podręcznikiem a nie tak jak ona realnie jest wykonywana,
-traktowania osoby obserwującej jak intruza,
-obserwacja może prowadzić do zmniejszenia lub zwiększenia produktywności pracownika co może być mylące przy optymalizacjach procesu.

SZKOLENIE "Czy zawód Analityk IT jest dla mnie?"

Zapisz się na listę mailową a prześlę za darmo szkolenie Czy zawód Analityk IT jest dla mnie? Co muszę umieć żeby być Analitykiem IT?